Παγκόσμιος πρωταθλητής ξανά ο Λευτέρης Πετρούνιας

08 October, 2017 ΚΟΣΜΟΣ

Ανίκητος μοιάζει ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους. Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος και κατέκτησε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο στην καριέρα του.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας αγωνίστηκε προτελευταίος και έδειξε για μία ακόμη φορά την κλάση του. Ήταν σχεδόν αλάνθαστος στο πρόγραμμά του, συγκέντρωσε 15.433 βαθμούς και πήρε την πρώτη θέση.

Αυτό είναι το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο που κατακτά σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, ενώ γενικά κυριαρχεί στους κρίκους σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις τον τελευταίο ενάμισι χρόνο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με τη νίκη του αυτή ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε στο… κλαμπ των μόλις 8 αθλητών που έχουν καταφέρει να διατηρήσουν τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή από τη γέννηση του θεσμού το 1903.

Παράλληλα, ισοφάρισε το ρεκόρ του Βλάση Μάρα που μέχρι σήμερα ήταν ο μόνος Έλληνας γυμναστής με δύο χρυσά μετάλλια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Τη δεύτερη θέση στο Παγκόσμιο του Μόντρεαλ κατέκτησε ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιάζιν με 15.333 βαθμούς και τρίτος ήταν ο Κινέζος Λιου Γιανγκ με 15.266 βαθμούς.