Γέμισαν με εμπειρίες τις βαλίτσες τους οι Μεσαρίτες Ξιφομάχοι

mesaralive.gr  07 November, 2017 ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Χωρίς διακρίσεις αλλά με πολλές εμπειρίες γύρισαν από την Θεσσαλονίκη οι 8 αθλητές τις Αθλητικής Λέσχης Μεσαράς.

Αναλυτικά την Παρασκευή οι Αυγουστάκης Μανώλης και η Σφακιανάκη Δήμητρα αγωνίστηκαν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Ασκήσεως Αγοριών - Κοριτσιών U-14, ο Αυγουστάκης με 5 στις 5 νίκες στο πουλ του και  7 μος στην γενική κατάταξη πέρασε στους 32 χωρίς αγώνα ,  παίζοντας και κερδίζοντας των Ταρασίδη Ευάγγελο για την είσοδο στους 16 όπου και ηττήθηκε με 15/8 από των Γάλλο Dubois Marcello και έχασε την πρόκριση για την 8 δα και τα μετάλλια

Η Σφακιανάκη με 5 νίκες σε 5 αγώνες στην πουλ τις κατετάγη δεύτερη στην γενική κατάταξη και πέρασε και αυτή χωρίς αγώνα στους 16 και έπαιξε με την Mladenova Sara από την Βουλγαρία για την πρόκριση στους 8 και έχασε με 15-11 και κατετάγη τελικά  9η .

Το Σάββατο στο 3ο  κύπελλο ξιφασκίας «ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ 2017».

Ο Φουστανάκης Στέλιος Ραφαήλ με 5 νίκες σε 6 αγώνες ήταν  10 Ος στην γενική βαθμολογία και πέρασε χωρίς αγώνα στους 64 και κερδίζοντας 15/12 των Ντόνο Μάριο και πέρασε στους 32 αντιμετωπίζοντας των Αλβανό Γεώργιο με 15/6 πέρασε στους 16 , επόμενος αντίπαλος ο Πασαμ Φίλλιπος των οποίο κέρδισε με 15/10 , και μπήκε στα μετάλλια 8δα , εκεί αντιμετώπισε των Αμπαλοφ Γεώργιο , από των οποίο νικήθηκε και τερμάτισε 5ος στη τελική κατάταξη