![Δήμος Φαιστού: Και η “Φαμέλια Αστερουσίων” στην εκδήλωση για το ελαιόλαδο](/images/made/images/uploads/posts/elaiolado_3_768_500_76.jpg)
Μια ξεχωριστή συμμετοχή στο πάνελ των ομιλητών θα έχει η εκδήλωση που πραγματοποιεί ο Δήμος Φαιστού. Πιο συγκεκριμένα στην εκδήλωση με θέμα: «Η αξία της Ελιάς και του Ελαιολάδου: Προκλήσεις & Ευκαιρίες», που διοργανώνει ο Δήμος Φαιστού με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ελιάς και ελαιολάδου θα συμμετάσχει ο Αγροτικός Συνεταιρισμός Ελαιοπαραγωγών Αστερουσίων «Η Φαμελιά», ο οποίος θα παρουσιαστεί στη διάρκεια της, ως το παράδειγμα προς μίμηση για τον τρόπο καλλιεργειας των ελαιώνων και λειτουργίας του Συνεταιρισμού.
Με το σκεπτικό ότι η Ημερίδα αυτή έχει ως στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με την αξία της ελιάς και του ελαιολάδου, οι διοργανωτές επέλεξαν τον Αγροτικό Συνεταιρισμό Ελαιοπαραγωγών Αστερουσίων «Η Φαμελιά», ο οποιος εδώ και χρόνια βρίσκεται στην κορυφή, λαμβάνοντας κάθε χρόνο διακρίσεις και πρωτιές σε πανελλαδικό και παγκόσμιο επίπεδο και φυσικά πρωτοπορώντας στον τρόπο καλλιέργειας των ελαιώνων και παραγωγής ελαιολάδου.
Ένα προϊόν, το οποιο δικαίως θεωρείται ένα από τα κορυφαία σε όλο τον κόσμο, κάνοντας την περιοχή των Αστερουσίων να ταξιδεύει στις αγορές του πλανήτη. Σημειώνεται ότι η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Πολύκεντρο Μοιρών στις 29 Νοεμβρίου στις 5.30 το απόγευμα.
![](/images/made/files/uploads/general/387512432_1283099415688543_2271497945332178283_n_637_901_76.jpg)
![](/images/made/files/uploads/general/370063838_784942130029785_2725565964568908792_n_637_901_76.jpg)
Δείτε επίσης
- Όλα έτοιμα για τη 19η Γεωργική Έκθεση Μεσαρας
- Ελαιόλαδο: Φυσιολογική η σοδειά παρά την ανομβρία
- Ντοματόξιδο από ντομάτες της Ιεραπέτρας που πήγαιναν στη χωματερή
- Πανώλη στα αιγοπρόβατα: 12 ερωτήσεις και απαντήσεις – Τι ισχύει για το κρέας και το γάλα
- Μεγάλο deal για τον κλάδο του ελαιολάδου σε Κρήτη και Πελοπόννησο
Σχετικά άρθρα
- Μεγάλο deal για τον κλάδο του ελαιολάδου σε Κρήτη και Πελοπόννησο
- Στο Διεθνές Συμβούλιο Ελαιολάδου «Η Φαμελιά» για τη σπουδαιότητα της βιοποικιλότητας στους ελαιώνες
- Δήμος Φαιστού: Νέα υπενθύμιση για τους ιδιοκτήτες ακαθάριστων οικοπέδων...
- Eκδήλωση στα Μάταλα για τους συντελεστές της “Παραλίας”
- «ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΤΕΓΗ – ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ: Σε τι σχολεία ζουν και μαθαίνουν τα παιδιά μας;»