Στο τέλος «λύγισε» η Μεσαρά. ΚΥΔΩΝ – ΓΑΣΜ: 60 - 51 στα Χανιά.

mesaralive.gr  05 April, 2015 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

φωτο: orangeballbet.blogspot.com

Πολύ δυναμικά, με ψυχή και καλά διαβασμένη μπήκε η ομάδα της Μεσαράς στο παρκέ το Κλειστού του Κλαδισσού στα Χανιά, αντιμετωπίζοντας στα ίσα το γηπεδούχο Κύδωνα, στον πρώτο τελικό του Πρωταθλήματος Κρήτης στο Μπάσκετ.

Η μεσαρίτικη αντρική ομάδα Μπάσκετ, κάνοντας ένα απίστευτο παιχνίδι κατάφερε να προηγηθεί με 22-36 στο ημίχρονο, με τους παίχτες της να τα δίνουν όλα για τη νίκη.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν αυτή που θα ήθελαν τόσο οι παίχτες του ΓΑΣΜ όσο και οι Μεσαρίτες φίλαθλοι που ταξίδεψαν στα Χανιά για να ενισχύσουν τη μεσαρίτικη ομάδα.

Ο Κύδωνας, με δυνατή άμυνα κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και να μειώσει τη διαφορά σε 42-46 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Μεσαρά «λύγισε» στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας χάσει με πέντε φάουλ βασικούς της παίχτες και τελικά έχασε με σκορ 60-51.

Η συνέχεια αναμένεται πάντως πολύ ενδιαφέρουσα, αφού οι παίχτες της Μεσαράς έδειξαν ότι δεν υπάρχουν φαβορί και αουτσάιντερ.

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στο Κλειστό Μοιρών στις 19 Απριλίου.

Η ομάδα που θα συγκεντρώσει τρεις νίκες θα είναι και αυτή που θα στεφθεί Πρωταθλήτρια Κρήτης στο αντρικό Μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 10-17, 22-36 ,42-46, 60-51