Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Λίβερπουλ

02 June, 2019 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 2-0- σε ένα τελικό χωρίς πολλές φάσεις- της Τότεναμ...

Η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, η Λίβερπουλ με τα εκατομμύρια φιλάθλων στην Αγγλία και σε ολόκληρο τον κόσμο, φυσικά και στην Ελλάδα, η Λίβερπουλ που έχασε για ένα βαθμό τον τίτλο στη χώρα της, είναι από σήμερα πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας στον τελικό της Μαδρίτης με 2-0 της Τότεναμ...

H Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα στον τελικό του Champions League (0-1 το ημίχρονο) κόντρα στην ομάδα του Λονδίνου πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ.

Ο Μανέ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, προσπάθησε να κάνει τη σέντρα με τη μπάλα να βρίσκει το χέρι του Σισοκό εντός περιοχής. Ο Σκόμινα αφού συμβουλεύτηκε και το VAR υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νίκησε τον γκολκίπερ της Τότεναμ για να ανοίξει το σκορ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ο Βέλγος Οριγκί πέτυχε το 2-0 και όλα είχαν τελειώσει με τη Λίβερπουλ να φτάνει στο έκτο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της.