Προολυμπιακό: Πάτησε τους Τούρκους η Εθνική και πάει για τελικό πρόκρισης (HL)

04 July, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Τεράστια νίκη πέτυχε η Εθνική ομάδα μπάσκετ κόντρα στην Τουρκία για τα ημιτελικά του Προολυμπιακού Τουρνουά στον Καναδά με 81-63. Στον τελικό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Τσεχία για το εισιτήριο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η Εθνική ξεκίνησε το ματς άσχημα, με αποτέλεσμα να μείνει στο πρώτο δεκάλεπτο μέχρι και 14 πόντους πίσω. Τα πράγματα βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 34-27 υπέρ των Τούρκων.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο, με ένα σερί 13-0 πέρασαν μπροστά στο ματς και μετέτρεψαν το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18, Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4, Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14, Μήτογλου 10 (12ρ.), Παπαγιάννης 14 (13ρ.), Σλούκας 15