Μπάσκετ: Κυπελλούχος Ελλάδος στο Ηράκλειο ο Ολυμπιακός! (hl)

20 February, 2022 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε μεγάλος νικητής στον τελικό Κυπέλλου μπάσκετ με τον «αιώνιο» αντίπαλο Παναθηναϊκό. Οι Ερυθρόλευκοι έπειτα από έναν συναρπαστικό τελικό που έγινε στα «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο Κρήτης, επικράτησαν 73-81 των Πρασίνων και κατέκτησαν το δέκατο Κύπελλο στην ιστορία τους. Το Τριφύλλι είχε τον πρώτο λόγο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου αλλά με ένα εντυπωσιακό 15-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας πανηγυρίζοντας τον πρώτο τίτλο του μετά το πρωτάθλημα του 2016.

Οι Πειραιώτες έμοιαζαν να μην έχουν συγκέντρωση για μεγάλο μέρος του αγώνα, όμως στην τελική ευθεία όλα άλλαξαν. Με «πολυβόλα» τους Τάιλερ Ντόρσεϊ (21π.) - Σάσα Βεζένκοφ (18π., 13ρ.) και... άμυνες - κλειδιά από τους Τόμας Ουόκαπ - Σακίελ ΜακΚίσικ, η κούπα βάφτηκε «ερθρόλευκη». Οι παραπάνω τέσσερις παίκτες μαζί με τον πολύτιμο Χασάν Μάρτιν ήταν εκείνοι που «γύρισαν» τον τελικό στο φινάλε του και χάρισαν το Κύπελλο στους Πειραιώτες, μπροστά σε 2.000 φίλους του μπάσκετ στο Ηράκλειο.

Από την άλλη πλευρά, ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε 23 πόντους από τον Νεμάνια Νέντοβιτς (19π. στο πρώτο μέρος, άστοχος στο δεύτερο) και ένα double - double από τον Γιώργο Παπαγιάννη (10π., 12ρ.), όμως στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του είχε... μείνει από ενέργεια και επιλογές. Για 30' οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο, αλλά στο τέλος δεν είχαν δυνάμεις και αυτό αποτυπώθηκε στο παρκέ. Δεν είναι τυχαίο πως το σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 6-23, με τους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκουν τους λίγους πόντους τους μόνο από βολές.

Η εξέλιξη του τελικού

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ κάνοντας ένα γρήγορο 7-0 αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (17-21). Στη συνέχεια όμως οι Πράσινοι πήραν και πάλι τον έλεγχο στη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου και έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στο σουτ, έκλεισαν την περίοδο στο +6 με 45-39.  Ο Νέντοβιτς ήταν (τουλάχιστον) εξαιρετικός στο πρώτο μισό του παιχνιδιού με 19 πόντους!

Ο Παναθηναϊκός στη διάρκεια της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους +10 (61-51), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στους εννέα πόντους (67-58). Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν παράτησε τη μάχη και με μεγάλη αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, όχι μόνο έφερε το ματς στα ίσια αλλά πέρασε μπροστά έπειτα από μόλις τέσσερα λεπτά κάνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 για το 67-73! Οι Πράσινοι, που έπαθαν μπλακ άουτ χάρη στην εξαιρετική άμυνα των Ερυθρόλευκων, βρήκαν το πρώτο τους καλάθι στην περίοδο με βολές στο 37' (!) για το 69-73'.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 4, Γουάιτ 15 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 23 (1/6 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 6, Σαντ Ρος 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 21 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Φαλ 7 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 18 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 13 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2, Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (4 ασίστ).