Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι εκδηλώσεις της Αθλητικής Λέσχης Ξιφασκίας Χανίων.

01 July, 2015 ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

φωτο:Αθλητική Λέσχη Μεσαράς

Γιόρτασε τα 10 χρόνια από την ίδρυσή της.

Στους αγώνες ξιφασκίας που διεξήχθησαν στο κλειστό γυμναστήριο Χανίων το διήμερο 27 και 28 Ιουνίου συμμετείχε πλήθος αθλητών (πάνω από 110) απ' όλη την Ελλάδα αλλά και την Κύπρο.

Το επίπεδο των αγώνων ήταν υψηλότατο με συμμετοχές πολλών πρωταθλητών και από τα δυο κράτη.

Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΜΕΣΑΡΑΣ δε μπορούσε να λείπει από μια τέτοια γιορτή δεδομένου και της άριστης σχέσης που έχουν τα δύο σωματεία.

Συμμετείχε με 20 αθλητές-τριες σε 5 από τα 8 όπλα που αγωνίστηκαν.

Το Σάββατο διεξήχθησαν αγώνες στο Ξίφος Ασκήσεως και την Κυρια  στο Ξίφος Μονομαχίας.

Το Σάββατο λοιπόν στο ξίφος ασκήσεως παμπαίδων  (8-13 ετών) ο Αυγουστάκης Μανώλης έφτασε μέχρι τον τελικό όπου για ένα χτύπημα (10-9) έχασε το χρυσό μετάλλιο από τον πρώτο στην πανελλήνια κατάταξη αθλητή του Α.Ο.Ξ. ΑΙΓΑΛΕΩ, Καμπανιάρη.

Έτσι μετά το χάλκινο μετάλλιο της περασμένης εβδομάδας στην Αθήνα ήρθε το ασημένιο για να πιστοποιήσει την περίοδο φορμας που περνάει ο 11χρονος αθλητής.

Ο Κάζηλας Γιάννης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο όπλο δείχνοντας έτσι την δυνατότητα που έχει σαν ομάδα η Α.Λ.Μ..Αλλά και οι "μικροί" Μεσαρίτες έδειξαν ότι παρόλο που αγωνίστηκαν με μεγαλύτερους τους σταθηκαν στα πόδια τους κάνοντας όλους να ελπίζουν για το αύριο της μεσαρίτικης ξιφασκίας.

Ο Μουρτζάκης Νίκος κατετάγη 8ος,ο Φουστανάκης Στέλιος τ. Κων/νου 9ος, ο Μαρακομιχελάκης Χρυσοβαλάντης 11ος και ο Μαρακομιχελάκης Γιάννης 12ος.

ΤΕΛ ΚΑΤΑΤΑΞΗ:

1ος Καμπανιάρης (Α.Ο.Ξ.ΑΙΓΑΛΕΩ),

2ος Αυγουστάκης (Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ)

3οι Γκαιγκερ (Α.Ο.ΞΙ.ΓΛΥΦΑΔΑΣ).

Στο Ξ.Α. Γυναικών (13ετών και άνω) η Πεδιαδιτάκη αν και 13 χρονών δε θα μπορούσε να λείπει από τα μετάλλια, αντιμετωπίζοντας αθλήτριες με τεράστιες διακρίσεις κατάφερε να φτάσει στις 4 καλύτερες όπου αποκλείστηκε από την πρωταθλήτρια Ελλάδος Χαλδαίου.

ΤΕΛ.ΚΑΤΑΤΑΞΗ :

1η Χαλδαίου (Α.Ο.Ξ.ΑΙΓΑΛΕΩ),

2η Δεσύλλα (Α.Ο.Ξ.ΑΙΓΑΛΕΩ)

3ες Μαρκαντωνάκη (Α.Λ.Ξ.ΧΑΝΙΩΝ) και Πεδιαδιτάκη (Α.Λ.ΜΕΣΑΡΑΣ)

Την Κυριακή τώρα στο Ξίφος Μονομαχίας Παμπαίδων ο τελικός ήταν υπόθεση ....μεσαρίτικη.

Νικητής ο Γρηγοριάδης Παύλος που επιβλήθηκε του κατά 2 χρόνια μικρότερου του Χατζηγεωργίου Νικόλα με 10-8.

Άλλα και ο Μπουχαλάκης Ανδρέας αφού νίκησε τον Γρηγοριάδη Γιάννη με 10-9 κατέλαβε την 8η θέση αφήνοντας τον φίλο και συναθλητή του στην 9η.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ :

1ος Γρηγοριάδης Π. (Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ)

2ος Χατζηγεωργίου(Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ)

3οι Σασλης (Α.Λ.Ξ.ΧΑΝΙΩΝ) και Τζωρτζάκης (Α.Ο.ΘΗΣΕΑΣ)

Στην κατηγορία των ανδρών (14 ετών και άνω) ο Φουστανάκης Στέλιος έφτασε στην 8άδα σε σύνολο 34 αθλητών.

Εκεί τον σταμάτησε ο Εμμανουηλίδης νικώντας τον 15-14.

Ο Τσακιράκης χάνοντας από τον πρωταθλητή Ελλάδος Τσώκα Νίκο αποκλείστηκε από την 8άδα και κατέλαβε την 15η θέση και ο Πατσιανωτάκης Λάμπης φανερά επηρεασμένος από τις εξετάσεις αλλά και την αποχή από τις προπονήσεις κάνοντας μια νίκη δεν κατάφερε να περάσει στα νοκ άουτ και περιορίστηκε στην 27η θέση.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ:

1ος Κοντογιάννης (Α.Ο.ΘΗΣΕΑΣ)

2ος Εμμανουηλίδης Η.(LIMASSOL ΚΥΠΡΟΥ)

3οι Παπαδημητρίου (Π.Γ.Σ.) και Τσώκας Ν.(Ο.ΞΙ.ΦΛΩΡΙΝΑΣ)

Στις γυναίκες η Χαραλαμπάκη ήταν αυτή που νικώντας τη συναθλήτρια της Τσακιράκη Ευσαβία με 15-14 πέρασε στη 8άδα αφήνοντας την αυτή στην 9ηθέση.στη συνέχεια έχασε από τη Μιμιγιάννη με 15-9 και κατέλαβε την 8ηθέση.

Η Μπικάκη Ελένη μετά την πολύμηνη αποχή από το όπλο της και 2μήνες από τις προπονήσεις έχασε την είσοδο της στην 8άδα από την Αντωνίου (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ) για ένα χτύπημα(15-14) καταλαμβάνοντας τελικά την 11η θέση.

Η Σταματάκη Ειρήνη παρά τη μία νίκη που έκανε δε κατάφερε να περάσει στον Β' γύρο και κατατάχθηκε στην 24η θέση.

Σε ανακοίνωση του το Δ.Σ. της Α.Λ.ΜΕΣΣΑΡΑΣ συγχαίρει την Α.Λ.Ξ. ΧΑΝΙΩΝ για την άρτια διοργάνωση και εύχεται να συνεχίσει τη προσφορά της στο άθλημα της Ξιφασκίας όπως τόσο καλά κάνει 10 χρόνια τώρα.

Συγχαίρει όλους τους αθλητές της ομάδας που ταξίδεψαν στα Χανιά και εύχεται σε όλους ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ !!!!!!!!