Euroleague: Λύγισε στη Βαρκελώνη ο εξαιρετικός Ολυμπιακός (hl)

14 October, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο Ολυμπιακός έκανε σπουδαία εμφάνιση αλλά λύγισε στην παράταση από την Μπαρτσελόνα για την Euroleague. Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 79-78 από τους Μπλαουγκράνα σε ένα παιχνίδι που είχε συναρπαστική εξέλιξη, ήταν στην κόψη του ξυραφιού και κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Σασπένς στη Βαρκελώνη

Τι κι αν έχουμε μόλις 13 Οκτωβρίου; Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός χάρισαν, ίσως, το καλύτερο παιχνίδι της φετινής Euroleague, θυμίζοντας... καθ υπερβολήν αγώνα πλέι οφ! Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, πως τα πάντα κρίθηκαν στην παράταση και το τελευταίο σουτ, καθώς το αμφίρροπο ντέρμπι του «Παλαού Μπλαουγκράνα» χρειάστηκε να κριθεί μετά από 45 λεπτά σκληρού «μπρα ντε φερ». Ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, δύο βολές από τον Οριόλα και ένα άστοχο σουτ του Σλούκα έγειραν στις λεπτομέρειες την πλάστιγγα σε βάρος του Ολυμπιακού (79-78) που πάντως επιβεβαίωσε πως φέτος δικαιολογημένα στοχεύει... ψηλά.

Μοναδικό «μελανό» σημείο για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα το τρίτο δεκάλεπτο (28-15) το οποίο τους στέρησε ένα σημαντικό πλεονέκτημα που είχαν αποκομίσει από το πρώτο ημίχρονο. Και πάλι, βέβαια, η άμυνα των Πειραιωτών ήταν σημείο αναφοράς, καθώς υποχρεώσαν την Μπαρτσελόνα σε ενεργητικό 79 πόντων, μετά από 45 λεπτά αγώνα.

Έπειτα από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό με πολλά κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ της Μπαρτσελόνα, οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι στο 6' και μ' ένα σερί 0-7 (με... τετράποντο του Ντόρσεϊ και τρίποντο του Σλούκα) βρέθηκαν απ' το 6-6 στο 6-13 προτού τελειώσει η περίοδος στο 10-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα με διαφορές που κυμάθηκαν από το +8 μέχρι και το +2, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με χαμηλό σκορ στο 27-32.

Η Μπαρτσελόνα όμως μπήκε πιο αποφασισμένη στην τρίτη περίοδο, βρήκε λύσεις απέναντι στην μέχρι εκείνο το σημείο εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού και με ένα ξέσπαμα όχι μόνο πήρε κεφάλι στο σκορ, αλλά έχτισε και διαφορά καθώς με ένα 14-2 επί μέρους σκορ έφερε τα πάνω-κάτω και το σκορ στο 41-34. O Oλυμπιακός με ένα σερί 6-0 μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (49-47) αλλά η Μπάρτσα με δύο σερί τρίποντα βρέθηκε εκ νέου στο +8 (55-47).

Οι Πειραιώτες όμως και πάλι επέστρεψαν στο ματς καθώς με ένα σερί 7-0 μείωσαν στο δίποντο (58-56). Επί ένα δίλεπτο, η μπάλα πήγαινε απ' τη μια μεριά του γηπέδου στην άλλη με τις δυο ομάδες να σπαταλούν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Λαρεντζάκης με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (61-61), ενώ ακολούθησαν άλλες δύο ισοπαλίες στο 63-63 και το 65-65. Ένα λεπτό από το τέλος ο Ολυμπιακός με δίποντο του Βεζένκοφ πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά μετά την τρίτη περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε ξανά (67-67) με δύο εύστοχες βολές του Κούριτς αλλά η τελευταία επίθεση που επιχείρησαν οι ομάδες με Σλούκα και Χίγκινς βρήκαν σίδερο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Ολυμπιακός ξέφυγε με έναν πόντο (69-70) αλλά η Μπαρτσελόνα με τον Μίροτιτς σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε στο 75-70. Και πάλι όμως ο επτάψυχος Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο στο 75-74 και στο 77-76. Καλάθης και Μίροτιτς αστόχησαν, ο Ντόρσεϊ ήταν εύστοχος σε δύο βολές κι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +1 στα 22.8'' από το φινάλε (77-78).

Η Μπάρτσα απάντησε με δύο εύστοχες βολές του Οριόλα στα 7.6'' για το 79-78 και το άστοχο buzzer beater του Σλούκα στέρησε απ' τους Ερυθρόλευκους μια μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 (κ.α.), 79-78

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (5/10 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 2, Οριόλα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 7 (1/4 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, Κούριτς 9 (1), Μίροτιτς 22 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 12 (0/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 6 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Φαλ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2 (0/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 5 (2/2 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)