Εuroleague: Κακή βραδιά για Ολυμπιακό και ΠΑΟ (HL)

28 October, 2022 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Την πρώτη ήττα του υπέστη ο Ολυμπιακός στη Euroleague φέτος, 76-81, από τη Μονακό, στο ΣΕΦ και υποχώρησε στο 4-1, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής. Στον πρώτο αγώνα μπροστά στο κοινό της, η ομάδα του Πειραιά εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Μονεγάσκων, που υπερείχαν στα ριμπάουντ και πέτυχαν 10/24 τρίποντα. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήθελε... εκδίκηση για τον αποκλεισμό της στα περυσινά πλέι οφ από τους «ερυθρόλευκους» και την πήρε «πιάνοντας» τους Πειραιώτες στον βαθμολογικό πίνακα (4-1).

Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, άρχισε να χάνει την... επαφή με τη Μονακό στην 3η περίοδο (14-23 το επιμέρους σκορ), ήταν φλύαρος στα τρίποντα (9/27), ενώ η άμυνά του δεν λειτούργησε στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -12 και να κυνηγά στο τέλος.

Καθοριστική ήταν και η εξαιρετική άμυνα του Τζον Μπράουν στον Σάσα Βεζένκοφ που είχε ως αποτέλεσμα να μείνει στους 13 πόντους ο κορυφαίος παίκτης των «ερυθρόλευκων», με 3/6 τρίποντα, ενώ μάζεψε πάντως 7 ριμπάουντ. Ο Σακίελ ΜακΚίσικ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών, ενώ 10 πόντους σημείωσαν οι Μπολομπόι, Ουόκαπ και Σλούκας. Ο τελευταίος είχε 10 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ο Σλούκας μάλιστα ανέβηκε απόψε στην 4η θέση του πίνακα των κορυφαίων πασέρ στην Ιστορία της Euroleague! Ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε 1.338 ασίστ πριν το τζάμπολ, χρειαζόταν 3 για να προσπεράσει τον Τομά Ερτέλ (1.340) που φέτος δεν αγωνίζεται στην διοργάνωση, καθώς ανήκει στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Εν τέλει, ο Σλούκας με τις 8 που μάζεψε έφτασε τις 1.346.

«Δήμιοι» του Ολυμπιακού αποδείχτηκαν οι Έλι Οκόμπο (23π., 4ασ., 3ρ.) και Μάικ Τζέιμς (20π., 6ρ., 5ασ., 3κλ.), ενώ και ο Τζόρνταν Λόιντ (10π.) σημείωσε καθοριστικούς πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Με λευκό Τ-Shirt, που είχε τα πρόσωπα των Σπανούλη και Πρίντεζη εμφανίστηκε ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου. «Οι αρχηγοί είναι για πάντα» έγραφε η μπλούζα του Έλληνα διεθνή σμολ φόργουορντ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Μπαρτζώκας: «Το τρίτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να ήταν αλλιώς... »

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81

Οι Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ήταν οι πέντε που ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. «Ζεστοί» από το τζάμπολ εμφανίστηκαν στο παρκέ του ΣΕΦ οι παίκτες και των δύο ομάδων και φάνηκε νωρίς πως η υπόθεση νίκη δεν θα ήταν... εύκολη υπόθεση. Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 6-3 με δύο διαδοχικά καλάθια του Ουόκαπ. Ο Μάικ Τζέιμς απάντησε με έξι διαδοχικούς πόντους, 8-9, για ν’ απαντήσει ο Φαλ με τρεις δικούς του, 11-9. Οι Μονεγάσκοι τα πήγαν καλύτερα στον τομέα των ριμπάουντ στην 1η περίοδο (με 13 έναντι 7 των Πειραιωτών), ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες σε όλους τους άλλους τομείς της στατιστικής, πλην των λαθών (1 ο Ολυμπιακός, 5 οι φιλοξενούμενοι). Ο Λιθουανός σέντερ, Ντονάτας Μοτιεγιούνας της Μονακό και ο Τζον Μπράουν σημείωσαν τους επόμενους 6 πόντους της ομάδας τους που προηγήθηκε με + 4 (11-15). Το τρίποντο του Βεζένκοφ και το καλάθι του καταλυτικού Μουσταφά Φαλ χάρισαν την πρωτοπορία στους «ερυθρόλευκους» (16-15), ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-17. Ο Μάικ Τζέιμς μετρούσε 9 πόντους πριν αρχίσει το δεύτερο δεκάλεπτο.

Το +4 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν τόσο ο Ολυμπιακός (στο τέλος), όσο και η Μονακό, στη 2η περίοδο. Ο Τζέιμς έμεινε στον πάγκο με την έναρξη, αλλά ο Σάσα Ομπράντοβιτς είδε τους Οκόμπο και Ντιαλό να «τρυπούν» την «ερυθρόλευκη» άμυνα, 20-24 και 23-27. Από τρίποντο του ΜακΚίσικ και δίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα, 28-27. Ο Τζέιμς είχε μικρή συνεισφορά, πάντως μέχρι το ημίχρονο και ήταν επιρρεπής στα λάθη. Αυτός έκανε πάντως το 28-29, πριν απαντήσουν οι Μπολομπόι και Σλούκας, 32-29. Ο Τζον Μπράουν επέστρεψε και άμεσα πέτυχε δύο πόντους, 32-31 με τον Οκόμπο να κάνει το 32-33. Και μετά από άστοχο δίποντο του Σλούκα και άστοχα τρίποντα των Πίτερς και Λαρεντζάκη, ο Σακίελ ΜακΚίσικ πήρε πάνω του τις επόμενες φάσεις. Ο Αμερικανός μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ, μετά από άστοχο του του Μπράουν, ευστόχησε σε τρίποντο (35-33), για να κλέψει την μπάλα στην αμέσως επόμενη φάση από τον Μάικ Τζέιμς και να καρφώσει εντυπωσιακά βγαίνοντας μόνος του στον αιφνιδιασμό (37-33). Ο Τζέιμς ήταν άστοχος για τρεις και το +4 υπέρ του Ολυμπιακού παρέμεινε.

Η Μονακό συνέχισε να έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ (19-31 στο 30ό λεπτό) και στην 3η περίοδο, ενώ ο Ολυμπιακός άρχισε ν’ αντιμετωπίζει πρόβλημα και στο σκοράρισμα. Με επιμέρους σκορ 4-10, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήρε τα ηνία (41-43) κι ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ είχε πετύχει τους 8 πόντους! Ο Ουόκαπ ισοφάρισε, 43-43, αλλά έκτοτε το προβάδισμα θ’ άλλαζε διαρκώς χέρια. Και μετά το 49-49 δια χειρός Μοτιεγιούνας, ήταν ο Ντόντα Χολ που έκανε τη ζημιά στην ομάδα του Πειραιά με δικό του σερί (49-53). Ο Βεζένκοφ πήρε το φάουλ από τον Μοερμάν (51-53 με 2/2 βολές), αλλά ο Έλι Οκόμπο με... κρύο αίμα ήταν εύστοχος σε τρεις και η Μονακό ξέφυγε με +5 (51-56) στο 30ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στη Μονακό να κάνει επιμέρους σκορ 5-12 στις αρχές της 4ης περιόδου και να προσπεράσει με +12 (56-68). Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν με δύο διαδοχικά τρίποντα από Οκόμπο και Ντιαλό, ενώ ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε τους επόμενους 6 πόντους.  Από Σλούκα, Μπολομπόι και τρίποντο του Λαρεντζάκη στα 5:39΄΄ πριν τη λήξη, η ομάδα του Πειραιά έριξε τη διαφορά στους 8 (63-71). Και μετά από μία βολή του Τζέιμς (63-72), ο ΜακΚίσικ πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο (66-72), 4:50’’ πριν το τέλος. Ο Μπόλομπόι σταμάτησε με φάουλ τον Έλι Οκόμπο (66-74), ενώ ο ίδιος έκανε και το 66-76 με δύο ακόμη εύστοχες βολές από φάουλ του ΜακΚίσικ κι ενώ νωρίτερα άστοχοι σε τρίποντα ήταν οι Λαρεντζάκης και Τζέιμς. To κλέψιμο του Βεζένκοφ έδωσε την ευκαιρία στον Σλούκα να μειώσει (68-76). Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα των Λόιντ και Οκόμπο, ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ στον Μπράουν και αυτός με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 68-77. Απέμεναν 1:59΄΄ και ο Ολυμπιακός ήταν πίσω με -9. Για να βρει και πάλι στόχο έξω από τα 6.75 ο Οκόμπο (68-80) φτάνοντας τους 22 πόντους ο Γάλλος γκαρντ. Μπολομπόι, ΜακΚίσικ και Σλούκας μείωσαν στους 6 (74-80) και με 10΄΄ ν’ απομένουν ο ΜακΚίσικ υπέπεσε σε φάουλ στον Οκόμπο. Ο Γάλλος ήταν εύστοχος στην 1η βολή και άστοχος στη 2η (74-81), ενώ ο Τζόελ Μπολομπόι διαμόρφωσε το τελικό σκορ (76-81).

Διαιτητές: Λότερμοζερ (Γερμανία), Κόρτες (Ισπανία), Μάικιτς (Σλοβενία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10, Κέιναν 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 5, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 13 (3), Παπανικολάου, Μπολομπόι 10, Πίτερς 3 (1), ΜακΚίσικ 15 (3)

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9, Οκόμπο 23 (3), Λόιντ 10 (2), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιαλό 6 (2), Μοερμάν 3 (1), Μοτιεγιούνας 6, Κουατάρα, Στραζέλ, Χολ 4, Τζέιμς 20 (2)

Τέτατρη ήττα στο Τελ Αβίβ για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στη «Menora Mivtachim Arena» μέχρι το ημίχρονο και όσο κρατούσε η επίθεση του, καθώς στη συνέχεια η παραγωγικότητα του ακολούθησε τα... βήματα της άμυνας, βγαίνοντας εκτός διεκδίκησης. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 85-74 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 1-4. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί είναι πλέον «αγκαλιά» με Ολυμπιακό και Μονακό με ρεκόρ 4-1.

O Παναθηναϊκός «προδόθηκε» για ακόμη ένα βράδυ από την άμυνα και τα λάθη του (16), βλέποντας μία τριάδα (Ντέρικ Γουίλιαμς 17π., Ματέους Πονίτκα (12π., Γιώργος Παπαγιάννης 11π.) να «παλεύει» μόνη της στην επίθεση.

Από τους Ισραηλινούς, ο Λορέντζο Μπράουν εκμεταλλεύτηκε όλα τα μακρινά σουτ που του άφησε ο Παναθηναϊκός, δημιουργώντας παράλληλα... ρήγματα με τη δημιουργία και την εκτέλεση του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 και με εκτελεστές τους Λι, Γουίλιαμς και Π. Καλαϊτζάκη προηγήθηκε στο 3΄ με 11-5. Η δημιουργία και η άμυνα του Έλληνα γκαρντ κράτησε «όρθιους» τους «πράσινους» στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Ισραηλινών, ενώ με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, η ελληνική ομάδα έκλεισε σε απόσταση αναπνοής την πρώτη περίοδο (20-17 στο 10΄).

Με τον Πονίτκα να πρωταγωνιστεί σε εκτέλεση και δημιουργία και τον Παναθηναϊκό να έχει ένα αμυντικό ξέσπασμα, οι «πράσινοι» απάντησαν στην δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 14-7, ξεφεύγοντας στο 16΄ με +4 (31-27), βλέποντας τον Παπαγιάννη να ευστοχεί ακόμη και από τα 6.75. Ο Μποχωρίδης τον... μιμήθηκε από την ίδια θέση (34-30 στο 17΄), αλλά η προβληματική επίθεση του Παναθηναϊκού μέχρι το ημίχρονο, έδωσε στη Μακάμπι την ευκαιρία για νέο... προσπέρασμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (47-42), μετά από τρίποντο του Μπόλντγουϊν.

Δύο «κολλητά» τρίποντα του Κόλσον άνοιξαν την... όρεξη της Μακάμπι (59-51 στο 24΄), με τον Παναθηναϊκό να... υπολειτουργεί στην άμυνα, να «στερεύει» από λύσεις στην επίθεση και στο 26΄ να βρίσκεται στο -12 (65-53). Με τους «πράσινους» μάλιστα να υποπίπτουν σε λάθη, η Μακάμπι έμεινε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος της περιόδου (69-59).

Τα ελεύθερα σουτ της Μακάμπι, απόρροια της αμυντικής ολιγωρίας του Παναθηναϊκού, βοήθησαν τους γηπεδούχους να γράψουν το 74-60 στο 32΄. Ένα ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας, με τον Λι να «συνδέεται» από τα 6.75, σε συνδυασμό με μία-δύο καλές άμυνες του Παπαγιάννη, αναπτέρωσαν τις ελπίδες του Παναθηναϊκού (76-70 στο 36΄). Ωστόσο, τα «πράσινα» λάθη που ακολούθησαν και ο κομβικός Μπόλντγουϊν σε άμυνα και επίθεση επανέφεραν την τάξη στο «στρατόπεδο» των Ισραηλινών (80-70 στο 37΄). Η αστοχία του «τριφυλλιού» πήρε τη θέση των... λαθών και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρεθεί και πάλι σε απειλητική θέση, με τον Μπράουν να γράφει με step back τρίποντο στην εκπνοή το τελικό 85-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Πατέρνικο, Τσίτσι
Οι συνθέσεις:
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 4, Μπράουν 22 (2), Μπόλντγουιν 14 (1), Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Χόλινς 5 (1), Πόιθρες 8, Νίμπο 13, Κόλσον 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Γουόλτερς 4, Λι 6 (2), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 17 (4), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 4.