Euroleague: Ήττα στις λεπτομέρειες για τον επιπόλαιο Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ (hl)

23 November, 2022 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Το κακό πρόσωπο του Ολυμπιακού στην 4η περίοδο, έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να του στερήσει το πέντε στα πέντε μακριά από το ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 6-3 η ομάδα του Πειραιά. Οι Ισραηλινοί που μετρούσαν τρεις διαδοχικές ήττες, επικράτησαν με 90-84, αν και είχαν βρεθεί ακόμη και στο -11 (50-61 στην 3η περίοδο) και πλέον ανέβηκαν στο 5-4, έχοντας 5-1 στη Μενόρα Μιβτατσίμ Αρένα και 0-3 εκτός έδρας.

Με τον Τζάρελ Μάρτιν «κρυφό χαρτί» στην 4η περίοδο, η ομάδα του Όντεντ Κάτας απάντησε με επιμέρους σκορ 27-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με μεγάλα τρίποντο κρατούσε «ζωντανό» τον Ολυμπιακό, παρά την υπεροχή των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός, o οποίος απόψε δεν είχε τη βοήθεια που χρειαζόταν από τους ψηλούς του, είχε πολλά διαφορετικά πρόσωπα, αφού μετά από ένα πολύ καλό ξεκίνημα, παρουσίασε κενά στην περιφερειακή άμυνα και δεχόταν το ένα τρίποντο μετά το άλλο από τη Μακάμπι. Στη 2η περίοδο ήταν τα ριμπάουντ που «πλήγωναν» τον Ολυμπιακό, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πειραιά έδειξε πως ελέγχει το παιχνίδι... μέχρι να προσπεράσει στο 4ο η Μακάμπι και να έχει το “ momentum” μέσα στην κατάμεστη από φιλάθλους έδρα της. Η Μακάμπι μάζεψε 40 ριμπάουντ (26 ο Ολυμπιακός), ενώ είχε 22/24 βολές (14/18 οι Πειραιώτες). Από 12 εύστοχα τρίποντα μέτρησε κάθε ομάδα!

Ο Λαρεντζάκης τέλειωσε το ματς με 21 πόντους (5/9 τρίποντα), ο Σάσα Βεζένκοφ σημείωσε double double (17π., 10ρ.), 15 πόντους και 5 ασίστ ήταν η προσφορά του Σλούκα, 13 πόντους (3/5 τρίποντα) είχε ο Παπανικολάου, ενώ 9 ασίστ και 4 κλεψίματα ήταν η συγκομιδή του Ουόκαπ. Κι... όμως ο Ολυμπιακός ηττήθηκε, αφού δέχτηκε 22 πόντους από τον πρώην «ερυθρόλευκο» Ουέιντ Μπάλντγουιν (4/7 τρίποντα), 16 από τον Λορένζο Μπράουν, 13 από τον Τζάρελ Μάρτιν και 11 από τον Τζον Ντιμπαρτολομέο.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

Χωρίς εκπλήξεις από τον Μπαρτζώκα η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού, με τους Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου και Βεζένκοφ. Ο Κάτας έριξε στο παρκέ τους Μπράουν, Μπάλντγουϊν, Χίλιαρντ, Σόρκιν και Πόιθρες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-11, χάρη σε έναν «καυτό» με το... καλημέρα Παπανικολάου που είχε ήδη πετύχει 7 πόντους και τον Βεζένκοφ να μαζεύει τα ριμπάουντ. Ο Μπάλντγουιν είχε σημειώσει τους 6 της Μακάμπι. Φαλ και Ουόκαπ έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο +7 (8-15) . Έκτοτε, όμως η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού έπαψε να λειτουργεί για να δεχτεί τέσσερα διαδοχικά τρίποντα αφήνοντας αμαρκάριστους τους γκαρντ του Όντεντ Κάτας. Μπάλντγουιν, Χόλινς (δύο τρίποντα) και Ντιμπαρτολομέου ήταν οι τρεις παίκτες που έκαναν τη ζημιά στον Ολυμπιακό έξω από τα 6.75.  O Μπαρτζώκας επέλεξε εν συνεχεία ένα σχήμα χωρίς «καθαρό» τριάρι (με Σλούκα, Ουόκαπ, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ στο “ 4” και Φαλ στο “ 5”). Ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο (14-18), αλλά η ευστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6.25 είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 20-20. Το φάουλ του Σλούκα έστειλε τον Μπάλντγουιν στη γραμμή των βολών για να προσπεράσει για πρώτη φορά η Μακάμπι, 22-20, σκορ 1ης περιόδου. Η Μακάμπι είχε 6/9 τρίποντα αλλά 1/4 δίποντα στην 1η περίοδο και ο Ολυμπιακός 2/6 τρίποντα και 5/8 δίποντα. Ο Μπάλνγουιν τέλειωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 11 πόντους, ενώ 8 είχε ο Όστιν.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο 2ο δεκάλεπτο, με τη Μακάμπι να κερδίζει τις εναέριες «μάχες» (23-9 τα ριμπάουντ στο τέλος του ά μέρους) και να κοιτάζει... κατάματα τον Ολυμπιακό. Ο Μπαρτζώκας είχε ρίξει τον Μπλακ αντί του Φαλ στο «5» με την έναρξη της 2ης περιόδου, τον οποίο εν συνεχεία άλλαξε με τον Μπόλομποϊ, αφού ο Μπλακ ήταν... επιρρεπής στα φάουλ. Ο Πίτερς πήρε τη θέση του Βεζένκοφ και ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο 22-23. Το προβάδισμα θα άλλαζε διαρκώς χέρια. Ακόμη κι όταν ο Λαρεντζάκης έδωσε αέρα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό (28-33) , τα τρίποντα των Μπράουν και Μπάλντγουιν έφεραν και πάλι τους Ισραηλινούς στον πόντο, 34-35. Ο Σλούκας έκανε το 34-38 έξω από τη γραμμή του τριπόντου για ν’ απαντήσουνε με επιμέρους σκορ 7-2 οι γηπεδούχοι (41-40). Ο Βεζένκοφ που είχε μείνει εκτός στο μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ενώ με δικό του τρίποντο ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος (43-45 υπέρ των «ερυθρόλευκων»). Αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο ο Λαρεντζάκης.

Με Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου και Φαλ μπήκε στην 3η περίοδο o Ολυμπιακός αντί των Σλούκα, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη και Μπόλομποϊ. Ο Κέιναν έκανε το 43-47 για να χρεωθεί εν συνεχεία με αντιαθλητικό φάουλ, ενώ ο ίδιος «έγραψε» και το 46-51. Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε ανεβάσει ρυθμούς, έκανε τα πάντα στο παρκέ και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (46-56). Αμέσως μετά ο Κέιναν αποβλήθηκε, όμως με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ. Η Μακάμπι βρέθηκε πίσω στο σκορ και με -11 (50-61), με λύσεις από τους Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Σλούκα. Όμως, οι παίκτες του Κάτας επέστρεψαν, με βολές από Πόιθρες και Μπάλντγουιν, Σόρκιν και Μάρτιν για το 60-66. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη ήταν αυτό που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός (60-69). Όμως για πολλοστή φορά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έλαβαν απάντηση, αυτή τη φορά από τον Μπόνζι Κόλσον, για να ολοκληρωθεί με 63-69 η 3η περίοδος.

Η αρχή της 4ης περιόδου ήταν... καταστροφική για τους Πειραιώτες που είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 10-2 και να προσπερνούν με 73-71, χάρη σε δύο τρίποντα του Τζάρελ Μάρτιν. Αν και ο Λαρεντζάκης είχε... έτοιμο τρίποντο (73-74), το ίδιο έκανε και ο Λορένζο Μπράουν (76-74). Ντιμπαρτολομέο και Μάρτιν έδωσαν εν συνεχεία για πρώτη φορά προβάδισμα με +6 στην ομάδα τους (80-74), κι ενώ είχε προηγηθεί λάθος στην επαναφορά από τον Ουόκαπ στον Βεζένκοφ. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέτυχε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο τρίποντο (80-77), με 1.50΄΄ πριν τη λήξη. Ο Μπράουν έκανε το 82-77, για να κόψει ο Σόρκιν τον Βεζένκοφ λίγο αργότερα. Ο Ντιμπαρτολομέου κέρδισε φάουλ από τον Λαρεντζάκη, με τους δύο παίκτες να χρεώνονται αν συνεχεία από μία τεχνική ποινή. Ο Μπάλντγουιν έκανε το 84-77 και στα 37΄΄ ο Λαρεντζάκης πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο φτάνοντας τους 21 πόντους. Ο Ολυμπιακός σταματούσε με φάουλ τον χρόνο (είχε μόνο τρία έως τότε), αφού οι παίκτες της Μακάμπι δεν είχαν ακόμη δικαίωμα για βολές, δικαίωμα που κέρδισε ο Μπάλντγουιν για το 86-80. Ο Σλούκας μείωσε με λέι απ 86-82 και ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ ξανά στον Μπάλντγουιν, ο οποίος ήταν εύστοχος και στις δύο βολές (88-82) με 11,7΄΄ ν’ απομένουν. Ο Σλούκας πέτυχε και τους δύο τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού (88-84) στα 5΄΄ για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Πόιθρες (90-84).

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ορντόφ (Κροατία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (2), Μπάλντγουιν 22 (4), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1), Χίλιαρντ 2, Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νέμπο 5, Κόλσον 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Κέιναν 4, Λαρεντζάκης 21 (5), Φαλ 2, Σλούκας 15 (2), Βεζένκοφ 17 (1), Παπανικολάου 13 (3), Μπόλομποϊ 1 , Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2