Euroleague: Επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

24 December, 2021 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο Ολυμπιακός πήρε το αίμα του πίσω απ' τον Παναθηναϊκό για την ήττα στο ΣΕΦ για το πρωτάθλημα και απάντησε με μεγάλο «διπλό» και +19 πόντους στο ΟΑΚΑ για τη Euroleague. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αυτή τη φορά βρήκαν λύσεις στην άμυνα του Τριφυλλιού, περιόρισαν σε κρίσιμες στιγμές τον Νέντοβιτς και με καθοριστικό τον ΜακΚίσικ στην τέταρτη περίοδο επικράτησαν με 65-84 και έκλεισαν τον πρώτο γύρο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (με ρεκόρ 12-5).

Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και να διατηρήσει το καλό μομέντουμ όταν επέστρεψε απ' το -16 στο -3, στο φινάλε κατέρρευσε κι υπέστη μια πολύ βαριά εντός έδρας ήττα που τον κρατάει βυθισμένο στην προτελευταία θέση της Euroleague.

Ο ΜακΚίσικ τελείωσε το ματς με 18 πόντους, ο Σλούκας με 16 και 6 ασίστ, ο Ντόρσεϊ με 15, ενώ κι ο Βεζένκοβ ήταν πολύτιμος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την άλλη, πλευρά, ο Νέντοβιτς είχε 17 πόντους και 7 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν στην άνοδο του Παναθηναϊκού ο Παπαγιάννης που έκανε double double (14 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Με δύο σερί τρίποντα έκανε εκκίνηση στο +6 (0-6) βάζοντας εξαρχής τον Παναθηναϊκό σε θέση κυνηγού. Η διαφορά καθόλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου κυμάνθηκε μεταξύ 4-9 πόντων, ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο 18-25.

Με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και το +16 (23-39). Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μίνι σερί (8-0) και έριξε τη διαφορά στους οχτώ (31-39) αλλά και πάλι οι Ερυθρόλευκοι ξέφυγαν τελειώντας το ημίχρονο στο 32-45 κυρίως χάρη στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν πάνω στον Νέντοβιτς.

Ο Ολυμπιακός έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +16 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (32-48) αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλο come back στο παιχνίδι καθώς με δύο σερί 7-0 κι ενώ μεσολάβησε ένα καλάθι του Ολυμπιακού (14-2 επί μέρους σκορ), η διαφορά μαζεύτηκε στο τρίποντο (46-49) για πρώτη φορά απ' το ξεκίνημα του ματς και η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 51-54 με το Τριφύλλι να κάνει σκορ περιόδου 19-9.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν έκαναν τα λάθη που έκαναν στο ΣΕΦ στο ματς πρωταθλήματος και με ηγέτη στην τέταρτη περίοδο τον ΜακΚίσικ, ο οποίος σε πέντε λεπτά πέτυχε δέκα πόντους, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας φτάνοντας μέχρι και το +12 (60-72) και αργότερα ξανά στο +16 (61-77) προτού τελειώσει το ματς στο +19 (65-84).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 32-45, 51-54, 84-65

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 6:28), Μέικον 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 17 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Έβανς

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 18 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές)