Champions League: Παρι-Μπάγερν το ζευγάρι του τελικού

20 August, 2020 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

«Τρένο» η Μπάγερν Μονάχου, 3-0 την Λιόν

Η γερμανική ομάδα μοιάζει με... ποδοσφαιρική μηχανή και τελικά το έδειξε και απέναντι στην πολύ καλή Λιόν που έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Ετσι, η Μπάγερν την Κυριακή (22:00) θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Champions League απέναντι στην εξαιρετική Παρί Σεν Ζερμέν, επιστρέφοντας σε τελικό μετά από 7 χρόνια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βαυαρούς ο Γκνάμπρι ο οποίος σκόραρε στο 17' και στο 33'. Η Λιόν έχασε στα πρώτα λεπτά σημαντικές ευκαιρίες με τον Ντεπάι και τον Εκαμπί, ο οποίος στο 17' είχε και δοκάρι. Αμέσως μετά η Μπάγερν σκόραρε όταν ο Γκνάμπρι με επέλαση από δεξιά έκανε τρομερό σουτ και άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ η γαλλική ομάδα... πάγωσε και η Μπάγερν πήρε μπρος. Στο 33' η μπάλα βγαίνει αριστερά, ο Πέρισιτς κάνει την παράλληλη σέντρα, ο Λεβαντόβσκι μπερδεύεται και χάνει σίγουρο γκολ. Ο Λόπες αιφνιδιάζεται και αποκρούει ασταθώς. Ο Γκνάμπρι όμως δεν αστοχεί και από κοντά πετυχαίνει το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν είχε την σιγουριά των 2 γκολ και η Λιόν προσπαθούσε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Νόιερ. Και τελικά στο φινάλε η Μπάγερν αφού είδε γκολ του Κουτίνιο να ακυρώνεται, είδε τον Λεβαντόφσκι με κεφαλιά να σκοράρει στο 88'.