Euroleague: Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» 82-66 την Αρμάνι Μιλάνο και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

07 January, 2023 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο επιθετικός πλουραλισμός, η εντυπωσιακή και η άκρως αποτελεσματική άμυνα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο, έφεραν τη σπουδαία νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο για τη 17η αγωνιστική της Euroleague.

Τα 8 κλεψίματα και το μόλις 6 πόντων παθητικό στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε το απαιτούμενο «καύσιμο» στην επίθεση των Πειραιωτών για να πάρουν διαφορά 15 πόντων και να φτάσουν στη δεύτερη σερί νίκη τους και 11η συνολικά στη Euroleague, κλείνοντας πανηγυρικά τον α’ γύρο της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 82-66 της ιταλικής ομάδας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, υπερασπίστηκαν την έδρα τους και πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας, σε μία φοβερή «συγκατοίκηση» μαζί με τις Μπασκόνα, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό.

Ο πολύ καλός Πίτερς -στο πρώτο σπουδαίο παιχνίδι του μετά από καιρό- το… ξεκίνησε και ο Τόμας Γουόκαπ το τελείωσε το «έργο» για τον Ολυμπιακό, κόντρα στην σκληροτράχηλη Αρμάνι, η οποία επέστρεψε δύο φορές από διψήφιες διαφορές, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην άμυνα των Πειραιωτών…

Euroleague: Όταν ο Ολυμπιακός έκανε το τρίτο του ξέσπασμα, η Αρμάνι δεν κατάφερε να επιστρέψει ξανά
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο, έχοντας ένα «σεληνιασμένο» Άλεκ Πίτερς, ο οποίος ήταν αλάνθαστος και με 13 πόντους (3/3 τρίποντα), δίνοντας τη δυνατότητα στους Πειραιώτες να ξεφύγουν γρήγορα στο σκορ και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +12 (27-15).

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς με τα μακρινά σουτ των Μπάρον και Χαλ, μείωσαν και σιγά-σιγά «ψαλίδισαν» τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (44-38).

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με… άγριες διαθέσεις. Η άμυνά τους «έσφιξε» πάνω στους περιφερειακούς της Αρμάνι, τα κλεψίματα διαδέχονταν το ένα το άλλο και όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό.

Το +3 στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου 44-41, έγινε +15 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με τους Πειραιώτες να «εξαφανίζουν» την Αρμάνι από το γήπεδο, δεχόμενοι μόλις 6 πόντους.

Ο Γουόκαπ έκανε τρομερό ματς σε άμυνα και επίθεση κερδίζοντας μέχρι και… τζάμπολ από τον Χάινς, ο Σλούκας συνέχισε να σερβίρει ασίστ και ο Ολυμπιακός «απογείωσε» τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (80-58), ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι και το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου στην τρέχουσα Euroleague.

Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Πιτερς, με τον Γουόκαπ να προσθέτει άλλους 10 πόντους, αλλά και 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ. Μόνο Μπάρον ολοκλήρωσε «διψήφιος» το παιχνίδι για την Αρμάνι (12 πόντοι), που είχε μόλις 7/22 τρίποντα, αλλά και 21 λάθη.

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 82-66
Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2), Κάνααν 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 7, Σλούκας 8 (2), Βεζένκοφ 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Μπολομπόι 2, Πίτερς 16 (3), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 9 (1)

Αρμάνι Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Ντέιβις 5 (1), Τόμας 6, Λουβαβού-Καμπαρό 9 (1), Μήτρου-Λονγκ 9 (3), Τονούτ, Μέλι 7, Μπάρον 12, Ρίτσι 5 (1), Χαλ 5 (1), Μπαλντάσο, Χάινς 8, Φόιτμαν

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66