Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 51-66

12 June, 2017 ΚΟΣΜΟΣ

Γύρισε ξανά στην κορυφή ο Παναθηναικός

Ο επιβλητικός Παναθηναϊκός επικράτησε δίκαια του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 51-66 και στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας. Εκκενώθηκε το γήπεδο στο 1:56 πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός μιμήθηκε τη σεζόν 1998-99 και με πολύ πιο εύκολο τρόπο νίκησε στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό(51-66) κατακτώντας το πρωτάθλημα Ελλάδας. Οι Πειραιώτες έπαιξαν πολύ άσχημο μπάσκετ ειδικά στην επίθεσή τους και δε μπόρεσαν να ελέγξουν το άγχος τους. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σχεδόν άριστα, βρήκαν ρυθμό πίσω από τα 6.75 (10 εύστοχα) και νίκησαν δίκαια. Ο πέμπτος τελικός δε ολοκληρώθηκε ποτέ αφού 1:54 πριν το τέλος σωρεία αντικειμένων, καπνογόνων και δυναμιτάκια έπεσαν στο ΣΕΦ με αποτέλεσμα την διακοπή του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε παίζοντας ορθόδοξο μπάσκετ, ακούμπησε τη μπάλα στον Νίκολα Μιλουτίνοφ και εν συνεχεία βρίσκοντας τους σωστούς διαδρόμους πάσας βρήκε 3/3 τρίποντα (Παπανικολάου, δύο ο Μάντζαρης) και προηγήθηκε με 11-3 (4’). Οι «πράσινοι» στο ίδιο διάστημα έπαιζαν μονοδιάστατα (1/6τρ.) κάτι το οποίο άλλαξε η είσοδος του Γιάννη Μπουρούση κι έτσι μείωσαν σε 11-10 (7’).

Στην δεύτερη περίοδο ο Νικ Καλάθης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την αδιαφορία του Έρικ Γκριν στην άμυνα και βάζοντας 9 πόντους σε διάστημα πέντε λεπτών έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 21-25, (15’). Οι γηπεδούχοι στην επίθεση δεν έβρισκαν λύσεις, ήταν αρκετά στατικοί και με τρίποντο του Αντώνη Φώτση η διαφορά πήγε στο +7 (23-30, 17’) και λίγο αργότερα ο Κέι Σι Ρίβερς τον μιμήθηκε για το 23-34 (19’).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο άστοχα ανενόχλητα σουτ τριών πόντων από τους Πειραιώτες, στοιχείο το οποίο πρόσθεσε ακόμη περισσότερο άγχος. Ειδικά από τη στιγμή που στην άλλη πλευρά του γηπέδου οΠαναθηναϊκός έπαιζε πολύ καλά κι έτσι με τρίποντα από Καλάθη, Τζέιμς και Γκέιμπριελ βρέθηκε στο +20 (27-47, 25’). Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στην επίθεση, οι παίκτες του έχαναν ακόμη και τις βολές.. Παρ΄ όλα αυτά μείωσαν σε 34-49, όμως πέντε σερί πόντοι του Νίκου Παππάς και ισάριθμα λάθη του Γκριν η διαφορά πήγε πάλι στους 19 πόντους (34-55, 29’).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 2/2 τρίποντα προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης, ωστόσο παρά το αρχικό πατατράκ των φιλοξενούμενων, διατήρησαν την ηρεμία τους και βρίσκοντας μακρινά σουτ δεν κινδύνεψαν. Με 1:56 να μένει το ΣΕΦ (49-66) μετατράπηκε σε πεδίο γεμάτο δυναμιτάκια, καπνογόνα κι αντικείμενα με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να διακοπεί. Απολύτως φυσιολογικά οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου και όταν το ΣΕΦ άδειασε μετά από περίπου μισή ώρα, συνεχίστηκε ο αγώνας με διαδικαστικό καθαρά χαρακτήρα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν καθολικά καλύτερος στο παρκέ από το 5ο λεπτά και μετά. Καλύτερη άμυνα, καλύτερη επίθεση, καλύτερα ποσοστά σε τρίποντα (25%-31%), δίποντα (32%-48%), λάθη (11-8) και ασίστ (6-17).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νικ Καλάθης τελείωσε με 12 πόντους (3/6δ., 2/6τρ.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα λάθος.

Πολύ καλός κι ο Μάικ Τζέιμς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Πολύ κουρασμένος και κακός ο Γιώργος Πρίντεζης με 4 πόντους και 2/14 σουτ συνολικά.

Τραγική εικόνα και του Έρικ Γκριν. Αφενός έστειλε τον Καλάθη στους Ουόριορς και εν συνεχεία στην επίθεση νόμιζε πως έπαιζε σε αλάνα (2/8 σουτ).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε το ματς. Δύο ελεύθερα άστοχα τρίποντα (Παπανικολάου, Πρίντεζης) από τη μία, τρία εύστοχα από την άλλη (Τζέιμς, Γκείμπριελ, Καλάθης) και η διαφορά έφτασε και στο +21.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάννης Μπουρούσης τελείωσε με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ως συνήθως απέναντι στον Ολυμπιακό, ήταν πολύ καλός ο Κέι Σι Ρίβερς (13π., 4ρ.).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία του Νικ Καλάθη με τον Τζέιμς Γκιστ για το άλεϊ ουπ κάρφωμα του τελευταίου στην δεύτερη περίοδο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα πάντα κι ο Παναθηναϊκός τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-3
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 63-58
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 84-80
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 64-62
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 71-58
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 51-66