(Χ)ωρίς νικητή το μεσαρίτικο ντέρμπι

Στέλιος Χανιωτάκης  15 February, 2017 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Φωτογραφίες: Mesaralive.gr

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το μεσαρίτικο ντέρμπι ανάμεσα στον ΑΟ Τυμπακίου και τον Ζαρό για την 25η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ. με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου και πολλές μονομαχίες.

Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να δείχνουν πως δεν θέλουν να χάσουν και παρατάχθηκαν με αυτόν τον σκοπό.

Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 7ο λεπτό. με τον Πολυχρονάκη να εκτελεί κόρνερ αλλά τον Ζαχαριουδάκη να διώχνει με γροθιές.

Από εκεί και μετά ο ρυθμός έπεσε αισθητά και δεν υπήρξαν πολλές φάσεις μπροστά από τα δύο καρέ, με το ημίχρονο να λήγει 0-0.

Όχι πως άλλαξε κάτι στην επανάληψη, με τους 2 μονομάχους να προσέχουν τα μετόπισθεν τους και να αφήνουν την παραγωγή ποδοσφαίρου σε..δεύτερη μοίρα.

Στο 72ο λεπτό, σουτ του Μαραγκάκη έξω από την περιοχή με τον Ζαχαριουδάκη να διώχνει με δυσκολία.

Τελευταία φάση του παιχνιδιού στο 89ο εκεί όπου μετά από κόρνερ του Αναγνωστάκη, οι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα, όπου έφτασε στον Κοροέννε με το σουτ του να βρίσκει το κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζαχαριουδάκη.

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη

1' Σέντρα στο Τυμπάκι

7' Κορνερ για τον ΑΟΤ από τον Πολυχρονάκη, διώχνει με γροθιές ο Ζαχαριουδάκης.

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα 25 λεπτά με τις 2 ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου.

25' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Εκτέλεση φάουλ από τον Κουρουθιανάκη, ανάμεσα σε κέντρο και μεγάλη περιοχή, η μπάλα κοντράρει στο τοίχος και καταλήγει ελάχιστα κόρνερ.

27' Ωραια ενεργεια για τον Ζαρό, με τον Γιαννουλάκη απο δεξιά να βγαζει τη σέντρα, αλλά ο Ντόκο προλαβαίνει και διώχνει σε πλάγιο.

33' Εκτέλεση φάουλ του Κουρουθιανάκη από τη μεσαία γραμμή ο Ζαχαριουδάκης διώχνει με γροθιές.

Ημίχρονο στο Τυμπάκι για ΑΟΤ και Ζαρό στο 0-0.

53' Κορνερ απο τον Πολυχρονάκη, ο Χριστοδουλάκης την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

55' Σέντρα του Μαρακομιχελάκη απο δεξιά οπως επιτείθεται ο ΑΟΤ με τον Πολυχρονάκη να χάνει τον βηματισμό και να πιάνει αδύναμο σουτ και έτσι μπλοκάρει εύκολα ο Ζαχαριουδάκης.

65' Εκτέλεση από τον Κουρουθιανάκη, η μπάλα στο τείχος και απομακρύνεται.

72' Σουτ του Μαραγκάκη έξω από την περιοχή με τον Ζαχαριουδάκη να διώχνει με δυσκολία.

85' Ενέργεια απο δεξιά του Κοροέννε, ο Πολυχρονάκης μόνος του δεν προλαβαίνει την μπάλα.

89' Κόρνερ ο Αναγνωστάκης διώχνουν οι αμυντικοί, η μπάλα φτάνει στον Κοροεννε όπου πιάνει το σουτ και βρίσκει το κάθετο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΟΤ: Κωνσταντουλάκης, Ντόκο, Χριστοδουλάκης Γ., Σαβοιδάκης (46' Μαραγκάκης), Κουρουθιανάκης, Αναγνωστάκης, Τριάντης, Μαρακομιχελάκης, Πολυχρονάκης, Χριστοδουλάκης Ιω. (24' Κοροέννε), Νικηταράς (69' Μπερουασβίλι)

ΖΑΡΟΣ: Ζαχαριουδάκης, Γιαννουλάκης, Νταβιγλάκης, Γενιτσαρίδης, Μπεζάνι, Πολυμερίδης (68' Χελά), Αντωνάκης (58' Πολυμερίδης), Φραγκιαδουλάκης, Μεταξάκης, Κλαπάκης, Παπαδόπουλος