A1 EΠΣΗ: Πρωταθλητής ξανά ο ΑΟΤ!

14 April, 2024 ΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΡΘΡΑ

Ο ΑΟΤ κατάφερε και μαθηματικά πλέον, παρότι απομένει μία αγωνιστική ακόμα, να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ, αφού κέρδισε με ανατροπή στην έδρα του τον Ηρόδοτο (2-1), αυξάνοντας την μεταξύ τους διαφορά στους 7 βαθμούς!

Στο πρώτο 45λεπτο και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει, καθώς δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, όμως το 0-0 δεν άλλαξε.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 54′ με ομόρφο γυριστό του Μπάμπη μέσα από την περιοχή, μετά την σέντρα του Γαρεφαλάκη. Ο ΑΟΤ όμως, παρότι έπαιζε με 10 ποδοσφαιριστές από το 58′, μετά την αποβολή του Αριστεινίδη, κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς, με τα τέρματα των Μεταξάκη (70′) και Γερακιό (86′).

Το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων και έτσι ο ΑΟΤ πανηγύρισε και μαθηματικά πλέον την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ!